2025. június 12., csütörtök

Szicília

0 az 5-ből

A vulkanikus tevékenységről ismert Szicília szigetét lenyűgöző tájak jellemzik a Földközi-tengeren: a sziget a túrázók és a strandolás szerelmesei számára egyaránt álomcélpont. Fővárosa, Palermo modern hangulatával kontrasztot alkot Catania vagy Siracusa legendás történelmi építészetével.

Utazási tippek a természet szerelmeseinek

Az Etna 3315 méteres magasságával Európa legmagasabb vulkánja. Az egyedülálló sziklás táj miatt a túrázás különleges élményt jelent minden aktív nyaraló számára. Szicíliának két másik aktív vulkánja is van: a Stromboli és a Vulcano. A sziget több mint 1000 kilométernyi tengerparttal is büszkélkedhet, homokos strandokkal, vulkanikus sziklákkal és idilli öblökkel.

Történelmi építészet és kanyargós sikátorok

A sziget fővárosában, Palermóban nyüzsgő élet zajlik. A kanyargós sikátorok és a modern létesítmények között nyugodtan sétálhat és élvezhet egy olasz kávét. Catania kikötővárosa a helyi halpiaccal szintén különleges látnivaló. Ezenkívül számos kis késő barokk olasz település, például Modica, rengeteg történelmi építészeti látnivalót kínál.

Szicília az egész családdal

Szicíliában a fürdőzési szórakozás garantált a gyerekek számára: A családbarát strandok főként a sziget délkeleti részén találhatók. A San Lorenzo strand például nagy sekély vízfelületet és rengeteg helyet kínál a homokvárépítéshez.

Különösen ajánlott az utazás az előszezonban, mivel délkeleten még mindig kicsit melegebb van, mint a sziget többi részén. Ugyanakkor a strandok a főszezonon kívül sokkal üresebbek, ezért kellemesebbek a családok számára.

Az Etna lenyűgöző holdbéli tájain való túrázás szintén igazi élményt jelent a gyerekek számára – a 15 perces kötélpályás utazás kisgyermekek számára is ajánlott.

10 alapvető dolog, amit az utazóknak tudniuk kell Szicíliáról

Szicília a maffia miatt népszerű, de a palermói katakombákban mumifikálódott polgárainak, a desszerteknek, a síelhető vulkánnak és a gyönyörű fekete és fehér homokos strandoknak köszönhetően ennél többet is kínál. Szicíliaiak által üzemeltetett üzletek, éttermek és szállások százai is tarkítják a várost.

1. Szicília nem is annyira olaszos

Bár azonosulnak Olaszországgal, a csak mintegy 150 éve létrejött állammal, sokan még mindig erős regionális identitást őriznek. A toszkánok, az apuliaiak és a calabriaiak erősen kötődnek szülőföldjükhöz. Szicília pedig sziget lévén még inkább fokozza ezt az érzést.

A népszerű szicíliai dialektustól a tartósan hírhedt bűnözői alvilágig a sziget tökéletes példáját mutatja az elkülönültség érzésének. A szárazföldi olaszokhoz képest a szicíliaiaknak sötétebb az arcbőre, éles arcvonásokkal, ami főként a sziget lakossága körében az arab és föníciai ősök hatásának köszönhető.

2. Ha találkozol a maffiával, nem fogsz tudni róla

Az olasz maffia tagjait nehéz észrevenni. Ne várd, hogy a szicíliai Cosa Nostra maffia ugyanúgy öltözködik, mint a filmekben. A maffia még mindig létezik Szicíliában, és védelmi pénzt szed a boltoktól, szállodáktól és éttermektől. A gyilkosságok és a korrupt légkör mellett távol tartotta a befektetőket, így Szicília Olaszország más régióihoz képest jelentősen szegényebb lett.

A turistákat azonban alig érintik a maffia erőszakos cselekményei, amelyek csak Szicília legszegényebb, maffiózók kezében lévő részein történnek. A látogatók mégis végigkövethetik Palermo városának térképét, amely a maffiával szemben álló vállalkozásokat, köztük a zsarolásellenes charta hatálya alá tartozó szállásokat, bevásárló- és étkezdéket mutatja be, sőt még az egykori maffiafőnökök elkobzott házait is meglátogathatják.

3. A bikini itt nem újdonság

A rómaiak sokat tettek hozzá a sporthoz, de a szűkszavú női sportruházatról kevés szó esik. A Szicíliában művészien megőrzött mozaik formájában található bizonyítékok azt mutatják, hogy már a 4. századtól kezdve a római női tornászok a modern bikinikhez hasonló ruházatban feszítettek. A Piazza Armerina római villában híres mozaikok ábrázolják ezeket az izmos nőket, akik futottak, diszkoszvetőt dobtak és még súlyokat is emeltek. Az UNESCO világörökség részét képező területen belül pogány mozaikok is találhatók, amelyek Sába királynőjének meztelen mellét, meztelenül táncoló nőket és összecsapó szekereket ábrázolnak.

4. Szicília Görögországgal vetekszik az ókori görög építészetben

A görög-római időkben Szicíliát Nagy-Görögországként ismerték, és ma a déli Agrigeto városában található Templomok Völgye ezt az ókori világot eleveníti fel. Los Angeles modern változata, az ókori Akragas minden pompájában vetekedett a nagy Athénnal. Még Pindar, az ókori költő is vágyakozva emlegette a várost örökkévalónak. Ami a völgyben maradt, azok a dór templomok maradványai, amelyek a világörökség részévé váltak, és ma már a legnagyobb és a legépebben fennmaradt ókori görög épületek közé tartoznak.

5. A desszertek kielégítik a legédesebb igényeket is

A korai szicíliai arab jelenlétnek köszönhetően a szicíliai konyha fűszeres édességekkel, citrusfélékkel, ricotta krémmel töltött, mandulamasszával és cukros gyümölcsökkel díszített cassata tortával fűszerezett. A tapasztalatlan apácák által készített marcipános édességek is épp olyan élénkek, mint ahogyan azt leírták, és kínos is megenni őket. Néhány marcipánt a sziget körül narancs, körte és őszibarack formájúra is faragnak, Modica városában pedig olyan édes süteményeket találunk, amelyek hús és csokoládé kombinációjából állnak.

6. Az illem formális

A közhiedelemmel ellentétben a szicíliaiak nem olyan gondtalanok, mint amilyennek az emberek általában a dél-olaszokat beállítják. Lehetnek mogorvák, titokzatosak, elsőre elszántnak tűnnek, és általában a személyes hűség számít nekik a legtöbbet. De ez a keménység mégis el tud olvadni, felfedve kedves természetüket.

7. Síelhet egy vulkánon

Szicíliában található Európa egyik legaktívabb vulkánja. Meglepő módon mégis van 2 síközpont az Etna oldalában, a Rifugio Sapienza és Piano Provenzano. Itt a hegy északi oldalán lehet síelni a láva buckákon átugorva.

8. A múmiák furcsa látványosságnak számítanak

A szicíliaiak általában törődnek a halottaikkal, ezért 1881-ig nagyon gyakoriak voltak a szigeten a mumifikálási szertartások. Papok, férfiak, nők, gyerekek, ügyvédek, orvosok, sőt arisztokraták holttesteit konzerválták kapucinus szerzetesek, égetett mész és arzénfürdő segítségével, majd a palermói Catacombe dei Cappucciniben helyezték el őket, amelyből ma 8000 mumifikálódott szicíliai van közszemlére téve a földalatti boltozatokban.

9. A strandok fekete-fehérek

A sziget vulkanikus tevékenységének emléke, hogy az éjfekete strandok feketék, különösen a Szicíliától északra fekvő aprócska Eolikus-szigetek környékén. Ezüstszürke, köves strandok jellemzik a legnagyobb szigetet, Liparit is, míg a legtisztább, fehér homokos strandok a szárazföldön, a déli Ragusa város körül találhatók.

10. A borok már nem is rosszak

Julius Caesar egykor a szicíliai bort tartotta a legjobbnak, de bár a görög és föníciai időkig nyúlik vissza, a modern fogyasztók inkább negatívan viszonyulnak hozzá. A borgyárak újjáéledése azonban megfordíthatja a dolgokat, a mindenütt támadó bortelepekkel. Az Etna-hegyen is termesztenek bort, és az Alcamo közelében fekvő de Gregorio márki birtokán bioborokat kóstolhat, miközben megtanulhatja a szicíliai ételek elkészítését. Északon, Alcamo város környékén most már virágos fehérborokat is készítenek, nyugaton pedig az elegáns Marsala vetekszik a legjobb sherrykkel.

Infobox
részletes adatok

Olaszország

Szicília

Ezt mindenképpen látnod kell!

Szicília legszebb természeti csodái

Vulkánokat megmászni, szurdokokban túrázni, barlangokat felfedezni? Megmutatjuk Szicília legszebb természeti csodáit.

Útiterv Kelet-Szicíliában: mit érdemes feltétlenül megnézni

Szicília mindegyike egyformán csodálatos, de a keleti oldal különleges varázzsal rendelkezik: fedezzük fel a csodáit!

Catania

Catania Szicília egyik legfestőibb városa, tájképét az Etna vulkanikus óriása uralja.

Ha az előzőeket láttad és még van időd!

Ha több napot töltesz itt, ezekre is szánj időt!

Hírek az országból