A németországi Chemnitz és a szlovéniai Nova Gorica Európa Kulturális Fővárosai 2025-ben – emlékeztetett az Európai Bizottság.
A brüsszeli közlemény kiemelte: a címet viselő városok egész évben kulturális eseményeknek, kiállításoknak és előadásoknak adnak otthont, kiemelve saját hagyományaik és kulturális örökségük mellett a közös európai kultúra gazdagságát is.
Az idei rendezvénysorozatok különlegessége, hogy az Európai Unió 2025-ben ünnepli az Európai Kulturális Fővárosok elnevezésű kezdeményezés 40. évfordulóját.
Nova Gorica február 8-án kezdi meg egyéves programsorozatát, amelyet a szlovéniai település a szomszédos olaszországi Gorizia várossal együtt valóst meg, „határok nélküli Európa kulturális fővárosává” válva.
Gorizia 1867 és 1918 között, az Osztrák–Magyar Monarchia idején, „az osztrák Nizzaként” volt ismert. Több mint 70 évvel ezelőtt Goriziát kettéválasztották, így egy része azóta is Olaszországhoz, míg másik része Szlovéniához tartozik. A két település 2025-ben az első transznacionális városként viseli az Európa Kulturális Fővárosa címet. A programok legtöbbje kulturális és művészeti eszközökkel foglalkozik majd a határok fogalmával több nézőponton keresztül.
Gorizia a Habsburg-monarchia bukása után lett olasz. A második világháború után a Jugoszlávia és Olaszország közötti határvonalat a város közepén húzták meg – a történelmi központ Olaszországnál maradt, míg a külvárosok és a transzalpin vasútállomás Jugoszláviához került. A „goriziai fal” a berlini fal egyfajta előfutára volt, a határok teljesen zártak maradtak – Szlovénia EU-hoz és Schengenhez való csatlakozása itt jelentős fordulópontot jelentett. Ma Gorizia és Nova Gorica határos egymással, és közösen akarják megőrizni a régió történelmi és kulturális örökségét.
A „Go borderless” mottóval a szlovéniai Nova Goricát választották Európa Kulturális Fővárosává 2025-re, és a címet a németországi Chemnitz városával osztja meg.
A GO!2025 program célja, hogy bemutassa a térség gazdag történelmét és kulturális örökségét, miközben megünnepli a határok nélküli együttműködés lehetőségeit.
2025-ben több mint 2 millió látogatót várnak, szemben az évente megszokott nagyjából 250 ezer turistával.
A két város közös történelmi gyökereik ellenére látványosan különbözik egymástól.
A középkori Gorizia hangulatos, macskaköves utcákkal, pezsgő kávézókkal várja a látogatókat, miközben a város fölött egy impozáns kastély magasodik. Ezzel szemben Nova Gorica modernista építészete tükrözi Jugoszlávia urbanizációs törekvéseit. Bár első pillantásra kevésbé lenyűgöző, rejtett kincsei felfedezésre csábítanak.
A mindennapi életben szinte minden helyi beszéli mind a szlovén, mind az olasz nyelvet, és szabadon választják meg, hogy a határ melyik oldalán élnek vagy dolgoznak. A határ átlépése szinte észrevétlen: 2004 óta nincsenek ellenőrzőpontok vagy fizikai akadályok.
Ugyanakkor a határ szimbolikus jelentőségét a Piazza Transalpina (Transzalpin tér) testesíti meg, amely a főpályaudvar előtt található, technikailag Szlovéniában. Itt turisták gyakran fotózkodnak úgy, hogy egyik lábuk Szlovéniában, a másik Olaszországban van.
A GO!2025 program részeként a tér teljesen átalakult: kulturális és előadótérré vált, amely földalatti művészeti galériát és amfiteátrumszerű lépcsősorokat is magában foglal, amelyek szárnyszerűen emelkednek a határpont két oldalán.