Görögország nyári utazási márkájának egyik legmaradandóbb képe a világhírű naplemente Szantorini szigetén, amelyet tengerkék templomkupolák kereteznek a magasan a vulkanikus kaldera fölött magasodó csipkés sziklán.
Ez a jelenet hűtőmágnesek, poszterek és ajándéktárgyak millióit ihlette meg – és ma már több mint 20 percig tart a sor a sziklák tetején fekvő Oia faluban található kilátóhelyre.
Szantorini a görög körutazások egyik legfontosabb állomása. De mivel a sziget egyes részei már közelednek a telítettséghez, a hatóságok korlátozásokat fontolgatnak.
2023-ban 800 tengerjáró hajó mintegy 1,3 millió utast szállított a Görög Kikötők Szövetsége szerint.
A tavalyi rekordszámú, 32,7 millió görögországi látogató közül mintegy 3,4 millióan, vagyis minden tizedik ember a mindössze 15 500 lakosú szigetre látogatott.
„Határokat kell szabnunk, ha nem akarunk elsüllyedni a túlturizmus alatt” – mondta Nikos Zorzos, Szantorini polgármestere az AFP-nek.
„Nem lehet egyetlen pótágy sem… sem a nagy szállodákban, sem az Airbnb-bérleményekben”.
Ahogy a nap lement a horizont mögött Oia-ban, ezrek emelték az ég felé a telefonjukat, hogy megörökítsék a pillanatot, amit elszórt taps követett.
Az ügyes vállalkozók számára a Kiklád-szigetek híres naplementéje pénzt jelenthet.
Oia szűk utcáin azonban a lakosok táblákat helyeztek el, amelyek arra szólítják fel a látogatókat, hogy tiszteljék otthonukat.
„RESPECT… Ez az önök nyaralása… de ez a mi otthonunk” – olvasható a Save Oia csoport tábláján.
A 3600 évvel ezelőtti vulkánkitörés által formált szantorini táj „egyedülálló” – mondta a polgármester -, és „nem szabadna új infrastruktúrával károsítani”.
A sziget mintegy ötödét jelenleg épületek foglalják el. A sziklák peremén számtalan medence és jacuzzi emeli ki Szantorini árfekvését.
A sétahajók „sokat ártanak a szigetnek” – mondta a belga Chantal Metakides, aki 26 éve él Szantorinin. „Amikor nyolc vagy kilenc hajó pumpálja ki a füstöt, látható a szennyezés rétege a kalderában” – mondta.
Júniusban Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök felvetette a Görögország legnépszerűbb szigeteire érkező sétahajók számának korlátozását.
Az AFP-nek adott interjújában Olga Kefalogianni turisztikai miniszter is ezt a véleményt osztotta, és azt mondta: „Kvótákat kell megállapítanunk, mert egy olyan sziget, mint Szantorini… lehetetlen, hogy öt sétahajó érkezzen egyszerre”.
De nem minden helyi üzemeltető ért egyet ezzel. Antonis Pagonis, a szantorini szállodások szövetségének vezetője úgy véli, hogy a megoldás része a látogatói áramlás jobb kezelése.
„Nem lehetséges, hogy például egy hétfői napon 20-25 000 vendég érkezik a sétahajókról, másnap pedig nulla” – mondta.
Pagonis azzal is érvelt, hogy a torlódás nagy része csak a sziget egyes részeit érinti, például a fővárost, Firát. A sziget déli részén, a vulkanikus homokos strandok kevésbé zsúfoltak, annak ellenére, hogy júliusban főszezon van.
A helyi idegenvezetők szerint a szigetre érkező átlagos turista megváltozott.
„Hallottam (azt), hogy az emberek FaceTime-telefonálnak a családdal, és azt mondják: ‘Törökországban vagyok’” – mosolygott Kostas Sakavaras idegenvezető.
„Azt hiszik, hogy az ottani templom egy mecset, mert tegnap Törökországban voltak”.
„Az Instagram meghatározta azt, hogy az emberek hogyan választják ki a meglátogatandó helyeket” – mondta, kifejtve, hogy mindenki a tökéletes Instagram-fotót akarja, amely megerősíti az elvárásait.