Szicília mindegyike egyformán csodálatos, de a keleti oldal különleges varázzsal rendelkezik: fedezzük fel a csodáit!
Bár a régió fővárosa, Palermo a sziget nyugati részén található, és az ideutazás elengedhetetlen állomása, Szicília keleti része is a csodák kincsesbányája, ahol a több ezer éves történelem találkozik a lélegzetelállító tájakkal és a kristálytiszta tengerrel.
Valójában a szigetnek ez a szeglete sem szűkölködik művészeti városokban, varázslatos falvakban, álomszerű strandokban, sőt, Európa egyik leghíresebb és legfenségesebb vulkánjával, az Etnával is büszkélkedhet.
Ha felfedező utat tervez Kelet-Szicíliába, íme egy útmutató a paradicsom eme szegletének kihagyhatatlan úti céljairól, ahol idilli strandokon pihenhet, visszaléphet az időben, hogy hihetetlen régészeti leleteket fedezzen fel, és meggyőzheti a konyha, amely minden egyes falatnál ámulatba ejti!
Siracusa, a Földközi-tenger ősi gyöngyszeme
Siracusa kétségtelenül Kelet-Szicília egyik leglenyűgözőbb városa. A Magna Graecia ókori és hatalmas metropolisza, egykor Athén riválisa, ma rendkívüli történelmi és kulturális örökségével varázsolja el a látogatókat. Cicero „a legnagyobb görög városnak és a legszebbnek” nevezte.
A város lüktető szíve valójában a jellegzetes Ortigia, egy kis sziget, amelyet két híd köt össze a szárazfölddel. Itt található Siracusa leghíresebb műemlékei, mint például a Fonte Aretusa, egy legendákkal teli édesvízforrás, vagy a fenséges Castello Maniace, a tengerre néző történelmi erődítmény.
Szintén kihagyhatatlan, ha Siracusában jár, a Neapolisz Régészeti Park meglátogatása, ahol a görög színházban a híres görög tragédiákat adják elő.
A görög színház mellett van a Latomie del Paradiso, a kőfejtő. Az ókori időkben rabokat tartottak itt, pl. azt a 7000 athéni hadifoglyot, akiket az i.e.415-413 között zajló siracusiai háborúban ejtettek. (Az athéniak célja a Földközi-tenger nyugati medencéje feletti ellenőrzés megszerzése és Szicília meghódítása volt.)
A kőfejtő leghíresebb ürege a Dionüsziosz füle elnevezést viseli („Orecchio di Dionisio”), jellegzetes alakja miatt. Magassága 23, hossza pedig 65 méter. Elnevezése Caravaggiótól származik, aki 1586-ban járt itt, és úgy találta, hogy a barlang bejárata egy emberi fül alakjához hasonlít. A legenda szerint Dionüsziosz vájatta ki a barlangot, hogy az ide bezárt foglyok beszélgetését kihallgathassa. A barlang akusztikája valóban egyedülálló. A 2023-ban készült Indiana Jones és a sors tárcsája című filmben a Dionüsziosz füle (Orecchio di Dionisio) barlangot forgatási helyszínként használták.
Catania, a barokk varázslat és a pezsgő élet között
A Jón-tenger és az Etna lejtői között fekvő Catania a lenyűgöző bájjal rendelkező város. Palermo örök „riválisa”, történelmi központját, amelyet az 1693-as pusztító földrengés után teljes egészében barokk stílusban építettek újjá, az Unesco a világörökség részévé nyilvánította.
A Cataniában tett látogatás csak a Piazza del Duomo-ról indulhat, amelyet a Sant’Agata-székesegyház és a jellegzetes Fontana dell’Elefante, a város jelképe ural. Az autentikus élmény érdekében kihagyhatatlan megálló a Pescheria, a festői halpiac, ahol belélegezheti a város igazi lelkét, és kivételes áron vásárolhat friss halat.
Taormina, a tengerre és a vulkánra néző erkély
Taormina kétségtelenül Szicília keleti részének egyik legfestőibb úti célja. A város egy zöldellő hegycsúcson fekszik, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a tengerpartra, sőt még az Etnára is.
Taormina fő látványossága kétségtelenül a csodálatos ókori színház, egy sziklába vájt impozáns görög-római építmény, amelyből felejthetetlen panoráma tárul elénk.
A színház ismerős lehet Csontváry Kosztka Tivadar híres festményéről is. A taorminai görög színház romjai c. képről 1912-ben ezt írta Csontváry:
„Meg kell jegyeznem, hogy a húsz négyzetméteres festmény, mikor a műterem ajtaját megnyitottam, a közönségre oly hatással volt, hogy tombolt meglepetésében: az utca tele volt il maestro ungherese trovato nostro theatro greco. Már itt nagyobb összeggel a festményt ott akarták tartani. Ezzel az eredménnyel búcsúztam el a hosszú vajúdás után Taorminától”.
Taormina csúcspontja Isola Bella kis tengeri szigete és a Mazzarò strand, amelyet csak homokpad választ el Isola Bellától. A víz kristálytiszta és ideális sznorkelezéshez. A szigetre egy keskeny homokpadon keresztül juthatunk el. Az Isola Bella-ba még dagálykor is be lehet úszni.
A Corso Umbertón sétálva viszont elegáns butikokat, történelmi kávézókat és kifinomult építészetű palotákat fedezhetünk fel, ahol felfrissülhetünk egy hűs szicíliai granitával.
Kelet-Szicília legszebb strandjai
Kelet-Szicília legszebb strandjai közül minden bizonnyal kiemelkedik Isola Bella, egy kis természetvédelmi terület Taorminától néhány kilométerre, amely kristálytiszta vizének köszönhetően tökéletes a búvárkodásra.
További kihagyhatatlan tengerparti üdülőhelyek ezen a területen a Siracusa közelében található Fontane Bianche fehér homokjával és türkizkék tengerével, valamint a Riviera dei Ciclopi, amelyet lávaszirtek és látványos sziklák jellemeznek.
A szicíliai hátország csodái közül nem hagyhatjuk ki a Szicília keleti részén található Alcantara-szurdokot, amely valóban egyedülálló látványt nyújt: ezek a barlangok az Alcantara folyó által kiásott vulkanikus kanyonból erednek, akár 25 méter magas bazaltfalakkal. A folyó hideg, tiszta vize miatt ez a terület tökéletes hely a túrázáshoz, kanyonozáshoz és a természetben való kiránduláshoz.
Természeti látványosságok: Etna és a Vallo di Noto
Egy kelet-szicíliai utazás nem teljes az Etna-hegyre, Európa legmagasabb aktív vulkánjára tett kirándulás nélkül. A kalandvágyók számára ösvények vezetnek fel a csúcs kráteréhez, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik az egész környékre.
Kelet-Szicília másik kihagyhatatlan természeti csodája a Vendicari rezervátum, egy védett terület aranyszínű strandokkal, flamingókkal benépesített sóstavakkal és lenyűgöző régi tonhalhalászatokkal.
A Vallo di Noto barokk falvai
Szicília délkeleti része azonban az 1693-as földrengés után újjáépített barokk falvairól is híres. Noto, a szicíliai barokk fővárosa építészeti ékszer, amely a festői San Nicolò katedrálisával és a történelmi központ szűk utcáin szétszórtan álló pazar arisztokrata palotákkal már első pillantásra elvarázsolja a látogatókat.
A többi meglátogatandó falu kétségtelenül Scicli, a sziklába vájt templomaival és palotáival, valamint Ragusa Ibla, a varázslatos terekhez és panorámateraszokhoz vezető sikátorok labirintusa, ahol Szicília legautentikusabb levegőjét lehet beszívni.