Erzsébet császárné és Ferenc József császár egykor itt élt és dolgozott. Ma a bécsi Hofburg e pompás lakosztályai látogathatóak.
A monarchia 1918-as megszűnéséig a bécsi Hofburg a császári család otthonául és munkahelyéül szolgált. A császári lakosztályok ezért mély betekintést nyújtanak Ferenc József császár és Erzsébet császárné, alias Sisi magán- és hivatalos életébe. A túra összesen 24 szobát érint.
Az audienciateremben Ferenc József élete során mintegy 260 000 embert fogadott. Itt függ a császár két leghíresebb portréja: az egyik Franz Lenbach alkotása, amely a császárt egy osztrák tábornagy díszegyenruhájában ábrázolja. A második portré Heinrich Waßmuth alkotása, amely a császárt egy évvel a halála előtt ábrázolja. A császári dolgozószobában, közvetlenül az íróasztal fölött Ferenc József kedvenc festményét függesztette ki: Franz Xaver Winterhalter Franz Xavertől származó, feleségét, Erzsébetet ábrázoló, összefonódott hajú portréját. Az ebédlő a feudálisan megterített asztallal szintén lenyűgöző.
A hálószobán és a nappalin keresztül
A rokokó stílusban berendezett szobákban gazdag stukkók, pompás, bohém kristályból készült csillárok és kerámia cserépkályhák találhatók. A privát szalonok, nappalik és hálószobák is látogathatók.
A túra fénypontjai közé tartozik a császárné tornaszobája, WC-je és fürdőszobája. Sisi a legtöbb időt a tornateremben töltötte. Itt kezdődött a napja reggel hat órakor a napi fodrászati rituáléval. A beépített tornaszerek, például a fali rúd, a vízszintes rúd és az ajtókeretben lévő gyűrűk még mindig megmaradtak.