A Kunsthistorisches Museum a Hofburg közelében épült a császári család kiterjedt gyűjteményeinek elhelyezésére. Jelentős művekből álló gyűjteményével és a világ legnagyobb Bruegel-gyűjteményével ma a világ egyik legjelentősebb művészeti gyűjteménye.
A Képtárban a nyugati művészet számos jelentős alkotása található, köztük Raffaello „Madonna a természetben” című műve, Vermeer „A festés művészete”, Velazquez Infanta-képek, Rubens, Rembrandt, Dürer, Tiziano és Tintoretto remekművei. Figyelemre méltóak Giuseppe Arcimboldo jellegzetes, növényekből és gyümölcsökből megfestett arcképei, melyek a múzeum egyik jelképének számítanak.
Az antikvitások és az egyiptomi-keleti gyűjtemény a régmúlt idők rejtélyes kultúráinak kincseivel kápráztatja el a látogatókat. Legjelentősebb látnivalója III. Thutmosis fáraó szobra és Ka-ni-nisut sírkamrája, de figyelemre méltó a kék kerámia víziló is.
A Kunstkammer az egykori Habsburg kincs- és kuriózumkamrák ritkaságaival 2013 márciusában ünnepelte pompás újranyitását. A gyűjtemény a világ egyik legjelentősebb műkincskamrája, amely a középkor, a reneszánsz és a barokk korszak műtárgyait mutatja be. A legfontosabb látnivalók közé tartozik II. Rudolf császár Kunstkammerja, az Exotica komplexum és a híres Saliera.
Közvetlenül szemben található a Kunsthistorisches Museum építészeti tükörképe: a Naturhistorisches Museum a bolygónk történetét és a természet sokszínűségét bemutató utazásra csábítja a látogatókat.
Magyar alkotások
A múzeum lépcsőházának mennyezeti freskóit MUNKÁCSY MIHÁLY alkotta (A művészetek apoteózisa). Munkácsy 1865 első felében több mint fél esztendőt töltött Bécsben a Képzőművészeti Akadémia hallgatójaként. A bérház, ahol megszállt (1080 Bécs, Wickenburggasse 7.), ugyanolyan formában áll, mint akkoriban. A „Kunsthistorisches”-ben lévő falfestményt már ünnepelt mesterként, az uralkodóház megbízására készítette több évi munkával. Az 1889-re befejezett kép középpontjában a korrigáló Tizian, jobbra az előtérben pedig Michelangelo áll. A háttérben Munkácsy önmagát is megörökítette.
A képtár mellett jelentős az egyiptomi és antik gyűjtemény is. Az antik gyűjteményben (Antikensammlung) csodálhatjuk meg a 23 színarany tárgyból álló NAGYSZENTMIKLÓSI KINCSet, amelyet a XVIII. század legvégén találtak meg, s hoztak Bécsbe. Ugyanúgy, ahogyan a szintén ekkor meglelt szilágysomlyói kincset is.
A Kunstkammerben láthatjuk Mária magyar királynő bronz mellszobrát (a XVI. század közepéről) és a Mátyás királyt ábrázoló márvány domborművet (valószínűleg 1490-ből, Mátyás halála előttről) is.