Az Il Gesù templom a jezsuita rend főtemploma. Ez volt az egyik első nagyszabású barokk templom, és annyira jól sikerült, hogy a későbbi templomoknak az Il Gesù volt a mintája.
A templom építése a rend alapítójához, Loyolai Szent Ignáchoz kötődik, akit itt is temettek el. Szent Ignác Párizsban alapította az akkor még Jézus Társaságának nevezett egyesülést a 16. században, később költözött Rómába, egy, a mai templom mellett álló egyszerű házba. Itt akarta megvalósítani nagy tervét, ami olyannyira sikerült, hogy a rend főnökét a mai napig “fekete pápának” nevezik.
A templomot még Szent Ignác halála előtt elkezdték tervezni. Sokat elárul a terv népszerűségéről, hogy az építést elsősorban a Borgiák finanszírozták, és utolsó éveiben Michelangelo is dolgozott rajta.
Az Il Gesù belseje bár tele van híres alkotásokkal, az egész templombelsőt Szent Ignác síremléke és oltára uralja. A szent szobrát eredetileg színezüstből öntötték, azonban ezt VI. Piusz pápa beolvasztani kényszerült, hogy fizetni tudja Napóleonnak a hadisarcot. A mai egy valamivel olcsóbb másolat, ugyanis csak félig ezüstből készült.
A szobrot általában az egyik főépítész, Andrea Pozzo a szentet ábrázoló festménye fedi. Minden nap 17:30-kor zene kíséretében leengedik a festményt, és feltűnik mögötte Szent Ignác ezüst szobra. A barokk szerkezetet maga Pozzo tervezte, hogy, mint egy színházban, megelevenedjen Szent Ignác útja a szentté válás felé. Az előadás közben a fények is felgyulladnak a templomban, és láthatóvá válnak a mennyezetet fedő freskók.
A síremlék felett egy hasonlóan értékes tárgy látható: a Szentháromság allegóriájában az angyalok által közrefogott földgömb ugyanis a világ legnagyobb lapis lazulija!
A lapis lazuli egy rendkívül értékes, kék színű féldrágakő, amely az ókorban és a középkorban többet ért, mint az arany. A legértékesebb egyiptomi szobrok, a királyok ékszerei mind lapis lazuliból készültek; a középkori festményeken Mária köpenye is ezért lett kék.
Szent Ignác háza a mai napig látható, a szoba, ahol lakott, pedig szinte teljesen érintetlenül megmaradt. Ma az épület többi részét jezsuita papnövendékek lakják.
Belépés: Ingyenes