Kelet Velencéje
Kréta északnyugati partján fekszik a nyüzsgő kikötőváros, Chania, amelyet erős velencei hatása miatt „Kelet Velencéjének” is neveznek.
Az arabok és a bizánciak után 1252-ben a velenceiek hódították meg, majd 1669-ben a törököknek adták át, később 1913 decemberében Eleftherios Venizelos és I. Konstantinos király kormányzása alatt a görög államhoz csatolták a várost.
A velencei, de az egyiptomi és oszmán hatások már a történelmi világítótoronyban is megmutatkoznak, amely a híres 14. századi kikötő bejáratánál áll. A velenceiek építették 1570-ben, majd 1830-ban az egyiptomiak átépítették, és ettől kezdve őrzi jelenlegi állapotát.
Bár a valamivel több mint 70 000 lakosú Chania nem éppen kicsi, mégis könnyen felfedezhető gyalogosan. A kikötőből érdemes sétát tenni az óvárosban, amelyet színes házhomlokzatok és éttermek jellemeznek.
Semmi sem utal arra, hogy a történelmi magot a történelem során többször is szinte teljesen elpusztították. Chania óvárosa még mindig az egyik legszebb a Földközi-tenger térségében. Érdemes megnézni a Kucuk Hasan mecsetet, a központi piacot és a Koum Kapi negyed vízparti sétányát is.