A Szent Kelemen bazilika Róma városának egyik legérdekesebb látnivalója.
A 12. századi bazilika egy 4. századi bazilika fölé épült, amely viszont a keleti Mithrász isten templomára épült a Kr. u. 1. századból.
Az alsó bazilikát 11. századi freskók díszítik, amelyek csodákat és történeteket ábrázolnak Szent Kelemen és Szent Alexius életéből. (Figyeljük meg például a Fekete-tenger csodájának gyönyörű ábrázolását a Szent Kelemen víz alatti kápolnája körül úszó tengeri állatokkal). Egy freskó azonban semmihez sem hasonlít, amit egy ókeresztény templomban elvárhatnánk. Ez a ritka és meglehetősen durva freskó latin és olasz népnyelvű párbeszédet egyaránt megjelenít, értékes tanúbizonyságot szolgáltatva az olaszországi nyelvfejlődésről.
Két jelenetet mutat be ez a freskó. A felső jelenet középpontjában Szent Kelemen áll, aki misét celebrál. Jobbra egy nő néz a férje, a római prefektus, Sisinnius felé, aki féltékenységből és rosszindulatból jött, hogy kiderítse, miért hiányzik túl gyakran a felesége. Féltékenységéért megvakul, hűséges keresztény felesége pedig közbenjár Szent Kelemennél, hogy látását visszaadják. Sisinnius azonban mélységesen megsértődik a kapott büntetésen, és megparancsolja szolgájának, hogy ragadja meg Szent Kelement. A második jelenet a freskó alsó részén, az immár elhalványuló feliratokkal, humorosan írja le, mi történik ezután.
Egy második csoda történik, mégpedig az, hogy Sisinnius és szolgái rászedik magukat, hogy a szent helyett egy oszlop köré kössék a kötelet. Sisinnius, akit tógában ábrázolnak, végignézi a jelenetet, és elkeseredetten – és a népi olasz nyelv egy korai példáján – felkiált: „Fili de le pute, traite!”. („Húzzátok erősebben, ti kurvák fiai!”).
Közben két segédje, Albertel és Carvoncelle azt mondja egymásnak: „Albertel, traite!” és „Falite dereto co lo palo, Carvoncelle!”. („Albertel, húzd!” és „Próbáld hátulról használni a kart, Carvoncelle!”) Szent Kelemen, kissé túlságosan is ünnepélyesen, végignézi az abszurd jelenetet, és latinul megjegyzi: „Duritiam cordis vestri saxa trahere meruisti” („Szíved keménységére való tekintettel arra vagy kárhoztatva, hogy ilyen terhet cipelj”).
Az alsó bazilika alatt a látogatóknak lehetőségük nyílik az ókori Róma egyik legérdekesebb Mithrája, a keleti Mithrász isten szentélyének megtekintésére. A felső bazilika ingyenesen látogatható. Az alsó bazilikát is magába foglaló ásatások csak nyitvatartási időben látogathatók, amely hétfőtől szombatig 9:00-12:30 és 15:00-18:00 óra, vasárnap pedig 12:15-18:00 óra.