A Pantheon, a római ókor egyik legjobb állapotban fennmaradt épülete a római városközpont közepén, nem messze a Piazza Navonától található. A Kr. e. 27 és 25 között épült, impozáns kupolával rendelkező épület Hadrianus császár idején készült el. Körülbelül 1700 évig a világ legnagyobb belső átmérőjű kupolája volt.
A 6. században szentelték fel templommá. Római katolikus templomként hivatalos olasz neve ma Santa Maria ad Martyres. A Pantheonban számos híresség, köztük Raffaello (1483-1520) festőművész és olasz királyok vannak eltemetve.
Jelenleg évente kilencmillió ember látogatja meg a Pantheont. Ezzel a hatalmas rotunda a kupolában lévő kilenc méter átmérőjű nyílással Róma egyik leglátogatottabb műemlékévé vált.
Augustus császár a születésnapján, szeptember 23-án mindig a Pantheon közepén mutatkozott meg a római népnek. Nem sokkal déli tizenkét óra után az őszi napéjegyenlőség napján a nap sugarai a Pantheon kupoláján levő nyíláson keresztül beragyogták az alakját.
A 11-12. századtól kezdve a Pantheon adott otthont a Dominica de Rosa nevű szertartásnak, amelynek során pünkösdkor rózsákat dobtak le a kupola tetejéről az épület belsejébe, ezzel szimbolizálva a Szentlélek visszatérését.
Manapság, pünkösd vasárnapján tűzoltók több ezer szirmot hullajtanak a kupolába, és igazán felemelő látvány, ahogy 43 méteres magasságból peregnek a szirmok a látogatók felé, leérkezvén pedig egybefüggő vörös szőnyeget alkotnak. Az esemény rendkívül kedvelt látványosságnak számít Rómában, ilyenkor már a Pantheon megnyitása előtt órákig állnak a látogatók sorba, igaz, egyszerre csak 800 ember fér be az épületbe.