2025. március 16., vasárnap

Top 5 ezen a héten

Kapcsolódó hírek

A 7 legnépszerűbb olaszországi tengeri kikötő

- hirdetés -

A Tirrén-tenger, az Adriai-tenger, a Jón-tenger és a Ligur-tenger mentén Olaszország 7900 kilométeres partvonala több mint 50 fontos kikötővel rendelkezik, amelyek közül 20 helyszín fő kereskedelmi központ. Az olasz kikötők évente több mint 63 millió embert kezelnek – beleértve a körutazásokat és a kompok utasait is; közülük mintegy 9 millióan körutazásokon vesznek részt. Az utasforgalom alapján ezek a leggyakrabban használt olasz kikötők.

- hirdetés -

Messina kikötő

A Szicília északkeleti partjainál, a Messinai-szoros mentén, Szicília északkeleti partjainál található Messina kikötőjét gyakran „Szicília kapujának” is nevezik, és mára a mediterrán Európa egyik legjelentősebb körutazási kikötőjévé nőtte ki magát. Különösen az olyan fontos úti célok, mint Taormina és az Etna hegye mentén való elhelyezkedése a körutazási forgalom jelentős növekedését eredményezte. A kikötő főként a földközi-tengeri hajótársaságok megállóhelyeként működik, és vonzza a Szicília gazdag természeti és kulturális kincseit megismerni vágyó látogatókat.

Évente mintegy 10 millió utasforgalmával Olaszország legnagyobb utasforgalmú kikötői közé tartozik. Ezen kívül jelentős gépjárműforgalmat bonyolít le – évente mintegy 3 millió jármű és teherautó kel át a Messinai-szoroson kompjáratokkal.

Villa San Giovanni Port

A Messinai-szorosban található Villa San Giovanni kalabriai kikötője leginkább az olasz szárazföldet Szicíliával összekötő jelentős kompkikötőként ismert. A kikötő a Villa San Giovanni és a szicíliai Messina közötti kompforgalomra összpontosít, amely embereket, autókat és vasúti konvojokat szállít.

A Messinai-szoros legkeskenyebb pontján fekvő stratégiai elhelyezkedése miatt a kikötő biztosítja Olaszország egyik legforgalmasabb tengeri összeköttetését Villa San Giovanni és Messina között. A fő üzemeltető, a Caronte & Tourist naponta mintegy 54 kompátkelést, illetve több mint 368 heti járatot biztosít. Ez szinte folyamatos szolgáltatást eredményez; a hajók jellemzően 20-30 percenként indulnak nappal és éjszaka egyaránt. A hajó típusától és az időjárási viszonyoktól függően a kompút 20-25 percig tart.

Nápoly kikötője

A Nápolyi-öbölben, közvetlenül a város központjában található a nápolyi kikötő. Az ország egyik legfontosabb tengeri kikötője és a Földközi-tenger medencéjének egyik fő csomópontja, közel van olyan híres helyekhez, mint a Vezúv és Nápoly ókori városa, az UNESCO Világörökség része.

A TEN-T, azaz a transzeurópai közlekedési hálózat része, a nápolyi kikötő fontos európai közlekedési csomópont. Azon kevés kikötők közé tartozik a Földközi-tengeren, amelyek a világ legnagyobb sétahajóinak befogadására alkalmasak. Gyakran a földközi-tengeri körutazások kiindulópontja, ez Olaszország egyik legnagyobb utas- és áruforgalmi forgalmú kikötője, a körutazási turizmus fontos központja.

Nápolyi kikötő Salernóval együtt az előrejelzések szerint 2024-ben mintegy 9 millió utast fog számolni.

Capri Grande kikötője

Capri leginkább a Marina Grande kikötőjét használja kikötőként. A Tirrén-tengerben, a Sorrentine-félsziget mellett fekvő Capri egy sziget Olaszország Campania régiójában. A Nápolyból, Sorrentóból és más környező tengerparti városokból komppal, szárnyashajóval vagy tengerjáró hajókkal érkezők számára ez a fő kikötő. A nápolyi kikötővel ellentétben, amely jelentős utas- és teherforgalmat bonyolít le, a Marina Grande főleg az utasforgalomra koncentrál, és szerény teherszállítási kapacitással elsősorban a turisták és a helyi tranzitigényeket szolgálja ki.

Számos üzemeltető – köztük a SNAV, az NLG, a Caremar, az Alilauro és az Alicost – révén a Marina Grande összeköti Caprit a szárazfölddel és a környező szigetekkel. Míg a lassabb hajók akár 80 perc alatt is elérhetik Nápolyt, a nagysebességű kompok 20-50 perc alatt. A járatok egész évben közlekednek, leggyakrabban áprilistól októberig. Az utazási idő Sorrentóba 20-25 perc, Nápolyba 45-80 perc, Amalfiba pedig 50-60 perc.

A Marina Grande évente több mint 2 millió embert fogad, akiknek többsége nyáron érkezik. A nyári csúcsnapokon a kikötő körülbelül 10 000 érkező és induló utast tud kezelni.

Olbia kikötő

Szardínia északkeleti partvidékének egyik fontos mediterrán tengeri központja az olbiai kikötő. Közel van a világ egyik legpazarabb és legexkluzívabb utazási pontjához – a Costa Smeraldához. Olbiát, mivel közel van ehhez a területhez, gyakran emlegetik úgy, mint a „Costa Smeralda kapuját”.

Szardínia legforgalmasabb kikötői közé tartozik, évente több mint 3,5 millió embert kezel, és összekötő kapocsként szolgál a sziget és az olasz szárazföld között. A napi 6000 utas fogadására tervezett fő utasterminált roll-on/roll-off személyhajók, valamint kompok és sétahajók számára tervezték.

A kikötő heti 25, öt-hét órás hajójárattal köti össze Szardíniát számos olasz szárazföldi kikötővel, nevezetesen Civitavecchiával (Róma). Ezenkívül, különösen nyáron, a kikötő a Földközi-tengeren közlekedő körutazó hajóknak is helyet ad.

Piombino kikötő

Az olaszországi Livorno tartományban, Toszkánában található Piombino tengerparti város számára döntő fontosságú Piombino kikötője. A Ligur-tenger és a Tirrén-tenger találkozási pontjánál található, ez a fő bejárat a toszkán szigetvilág, különösen Elba szigete, valamint más helyek, például Korzika és Szardínia felé. Piombino, Toszkána egyik legforgalmasabb kikötője, a szigethez való közelsége miatt gyakran „Elba kapujának” is nevezik.

A kikötőhöz közel fekszik továbbá a természeti szépségéről és változatosságáról ismert toszkán szigetvilág nemzeti parkja. A kikötő emellett a TEN-T (transzeurópai közlekedési hálózat) fő európai közlekedési folyosó része.

Ischia kikötő

A Nápolytól mintegy harminc kilométerre, Ischia északkeleti partján fekvő Ischia Porto a Tirrén-tenger legnagyobb Phlegreai-szigetének kikötője. A kikötő természetes kikötője egy régi vulkáni kráterből, valamint a Lago del Borgo, gyakran Lago de’ Bagni néven ismert. II. Ferdinánd szicíliai király 1854-ben elrendelte a kikötő megnyitását a tenger felé, így jött létre a ma ismert, mintegy 100 000 négyzetméteres, kör alakú kikötő.

Ischia Porto a sziget fő bejárata, egész évben gyakori járatok közlekednek Nápolyba (Molo Beverello és Calata Porta di Massa) és Pozzuoliba, és kompok és szárnyashajók összekötik a szigetet az olasz szárazfölddel és más szigetekkel. Májustól szeptemberig szezonális járatok közlekednek Capri, Sorrento, Positano, Amalfi és Salerno között.

Ischia termálfürdőkkel is rendelkezik, amelyek mindenhonnan vonzzák a látogatókat. A kikötő Ischia egyik leghíresebb helyszíne, a régi Castello Aragonese erőd mellett található.

- hirdetés -

Népszerű